OQ MEDIS

OQ MEDIS

Choroby siatkówki

Siatkówka to cieniutka błona wyścielająca wnętrze gałki ocznej, a jej centralna część to plamka żółta. Najczęstszą chorobą plamki żółtej jest zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem zwane z ang. AMD.

AMD (Age-related Macular Degeneration) jest najczęstszym schorzeniem siatkówki powodującym utratę widzenia centralnego u osób po 50-tym roku życia.

Testem przesiewowym, który każdy może wykonać w domu jest test Amslera. (pobierz test). Nieinwazyjne badaniem OCT i angioOCT pozwala rozpoznać i monitorować to schorzenie. Dzięki aparatowi nowej generacji REVO FC w naszej Poradni Okulistycznej w kilka sekund możemy przeprowadzić taką diagnostykę. Nasi lekarze posiadają duże doświadczenie w rozpoznawaniu i leczeniu tego schorzenia. Należy pamiętać, że AMD nie jest jedynym schorzeniem plamki żółtej.

Do innych schorzeń siatkówki, które mogą upośledzać widzenie należą m.in.: retinopatia cukrzycowa, retinopatia nadciśnieniowa, zakrzep naczyń żylnych, niedrożność naczyń tętniczych, błona przedsiatkówkowa i otwór w plamce. Ważne jest, aby każda osoba z krótkowzrocznością zbadała dno oka raz do roku, żeby wykluczyć zmiany siatkówki predysponujące do jej odwarstwienia.